WARDROBE ESSENTIALS

“Tarzınızı bulmak, dolabınızı oluşturmak, her dolapta olması gereken beş parça…”

Bu ve bunun gibi yüzlerce klişeyi daha önce sayısız kez duymuşsunuzdur.

Bugün sizlerle olmazsa olmaz zamansız parçalar nelerdir hakkında konuşmayacağım. Bugün sizlerle benim için olmazsa olmazlar neler onları paylaşacağım. Çünkü bana soracak olursanız her kişinin ayrı bir stili, her stilin de ayrı bir olmazsa olmazı vardır. Size verebileceğim tek tavsiye şu; modaya ayak uydurmak istiyorsanız, evet, çok paraya ihtiyacınız var ancak stil sahibi olmak istiyorsanız, bu kadar paraya hiç ihtiyacınız olmayacak.

Bu yüzden ilk olarak stilinizi anlamak ve tasarlamak ile işe başlayın. Bunu tamamladıktan sonra da ihtiyacınız olan “olmazsa olmazlar”ı alışveriş sepetine ekleyin.

Haydi gelin benim  vazgeçilmezlerim nelermiş birlikte göz atalım.

Scroll down to read in English

DSC_0449

Pudra ve siyah renkli ince topuklu ayakkabılar: Benim için ideali “ne kadar yüksek, o kadar iyi” dediğim Christian Louboutin imzalı 12 cm topukları ile rugan Pigalle ayakkabılar. Ancak 12 cm işi asla gözünüzü korkutmasın. Unutmayın, içinde rahat yürüyemediğiniz hiçbir ayakkabı istediğiniz etkiyi zaten yaratmayacaktır. Bu model farklı topuk boylarında üretiliyor. Ağırlıklı olarak da 10 cm’lik olanları tercih ediliyor. Eğer ayak yapınız biraz geniş ise bu model üzücü olabilir. Jimmy Choo, Manolo Blahnik gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Ayakkabı biraz riskli bir iş. Materyalindeki ufak bir farklılık istediğiniz kaliteli etkiyi yaratmaktan sizi bir anda uzaklaştırabilir de. Bunlar her ne kadar yatırım parçası olsalar da bu kadar bütçeyi tek seferde bir ayakkabıya yatıramayabilirsiniz. Gardıroplar zamanla oluşur. Bu süre içerisinde alacağınız ayakkabıların burun kısmının havada durmaması, parmak dekoltesinin aşırı kapalı olmaması gibi detaylara dikkat ederseniz, yine başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Denim pantolonlar: Ne kadar dar, o kadar iyi. Koyu tonlu olanlar ise asla yanıltmaz. Taşlama, gölgelendirme, dizi kesik, paçası yırtık modeller ise her daim riskli. Dolabımda farklı modelde birçok jean olmasına rağmen çoğu zaman, hatta genellikle, koyu mavi ve skinny modeller ile dışarı çıkarım. Pantolonlarım bileklerimi yaz-kış açıkta bırakır. Bilekler bacağın en ince noktası olduğu için bu ufak tüyo sizi olduğunuzdan fit gösterir.

Erkek gömleği: Mayonun üzerine ya da klasik bir sigaret pantolon ile fark etmez, erkek gömlekleri her daim kurtarıcıdır. Beyaz ve mavi tonlar benim favorim.

Bandaj etekler: Bol trikolar ve gömlekler ile birleştiğinde hem feminen hem stil sahibi hem de şık görünmeyi garantiliyorlar.

DSC_0448

Altın rengi aksesuarlar: Gümüş tonlarını bir hayli sevsem de elim her zaman altın renkli aksesuarlara gider. Çoğu zaman altın rengi takıları birarada kullanırım. Birçok yüzüğü aynı anda takmak ya da iki bileğimi ince-kalın karışık bilekliklerle doldurmak gibi. Bazen de “az çoktur” der ve bir yüzük, bir kolye takar geri kalan herşeyi evde bırakırım. Doğru aksesuarın kurtaramayacağı kıyafet yoktur. Biraz iddialı oldu ama…

Güneş gözlükleri: Söz konusu gözlükler olunca her farklı model ve renk kıyafete bambaşka bir boyut katar. Bu konuda aynı ayakkabılar gibi az ile yetinecek değilim. Ancak iki modelin aşağı yukarı tüm kıyafetler ve yüz tipleri ile uyum sağlayabileceğini keşfettim. Bunların biri Ray-Ban Round Metal modeli, diğeri de yine Ray-Ban’in klasik Wayfarer modeli.

DSC_0458

Building up your dream closet. Defining your own style. Fundamentals of a chic wardrobe.

Things that we have heard so many times before…

Today I will not give you tips about the timeless must-haves but I will share with you my own must-haves with their reasons why. My opinion is that each and every person has their own style and their timeless wardrobe must contain pieces that appeal to their own taste. My only tip would be this, you need a lot of money to keep up with fashion, but you do not need that much of money to have a good style. So define your style first, and buy your fundamentals accordingly.

Let’s move on to my own fundamentals.

Nude and black high heeled stilettos: To me the ideal stilettos are 120mm Christian Louboutin Pigalle pumps. They might be hard to walk with but it sure is worth the pain. The nude and the black ones are my must haves for either a glam occasion or to elevate any daily outfit to an upper level. If the 120mm scares you, you can go for the 8 or 10 mm options as well. If your feet are wide, Pigalles might be some kind of a nightmare and you better look for brands like Jimmy Choo or Manolo Blahnik.

Jeans: The tighter the better. And you can never go wrong with darker shades. I have different types of jeans in my wardrobe but mostly end up with dark blue and skinny ones. Ankles should stay bare. As they are the thinnest part of the leg, this trick will make you look fit.

Men’s shirt: Either on a one-piece swimsuit or worn with cigarette pants, men’s shirt is the ultimate lifesaver. White and blue tones are my favourite.

Bandage skirts: When paired with loose knits and/or oversize shirts, they happen to make you feel very feminine yet stylish at the same time.

Gold accessories: Though I have silver pieces in my accessory bag, I always and always opt for the golden ones. Most of the time I go for gold-on-gold looks and wear a lot of rings or bracelets at the same time but I also love the elegant vibe of “less is more” and pick one ring, one necklace and leave other pieces at home.

Sunglasses: When it comes to sunglasses, each shape and each colour gives another message and adds another dimension to the outfit. But finding the one that fits the most sporty outfit and the most dressed up look at the same is not always so easy. My experiments till now proved me that Ray-Ban round metal shades and classic Wayfarers deserve to be the “to-go” shades of all times.

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *