WINTER IN JULY

SanFran3

Sıcak günlerimizi Los Angeles ve Las Vegas’ta geride bırakıp Amerika tatilimize San Francisco’da devam ediyorduk. Şehrin güzel evleri dışında bilmediğimiz önemli birşeyler olduğunu ise oraya vardığımızda öğrendik; Temmuz ayı San Francisco için kış imiş!

Zaman kısıtlı olduğu için bu kez Route 66‘yı kullanamadık. Yine de uzun ve keyifli bir yolculuk ile San Francisco’ya vardık. Arabadan ilk indiğimiz dakikalarda etrafımızda gördüğümüz bereli, atkılı, çizmeli insanları da fark ettiğimizde durumun tahmin ettiğimizden ciddi olduğunu anlamıştık. Benim ise yanımda bir jean pantolon ve mont vardı. Yine de durumu sağsalim atlattık. Gelelim, Japon Çay Bahçesi’ndeki huzur dolu anlara…

There days in San Francisco without knowing that July is actually winter for them!

After spending our American Days in Los Angeles and Las Vegas, we hit the road for a couple of days in the City. Unfortunately as the time was limited, we could not take Route 66. When we arrived in San Francisco the first thing we realised was it was freezing cold out there! People were out with beanies and booties, wearing cardigans and scarves around their necks. And I only had one pair of jeans and a denim jacket with me in the luggage… Anyways, we survived through this harsh weather conditions safely and let’s take a look at our peaceful moments in Japanese Tea Garden.

Wearing

Zara denim jacket, 7 for All Mankind jeans, H&M Men shirt, Gucci loafers, Michael Kors bag

SanFran6

SanFran5

SanFran8

SanFran1

SanFran4

SanFran10

SanFran2

SanFran9

SanFran7

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *