OVERSIZE SUNDAY

look1

Güneşli bir Pazar günü ve ben en sevdiğim Pazar rahatlığına sahibim. Ne şanslıyız ki, modanın evrensel trendleri de bizi bu konuda epeyce rahatlatıyor. Nerede bir ekstra büyük sweatshirt var, nerede geniş ötesi bir kaban var, nerede en yüksek bel ve bol kesim eski moda diye baktığımız jeanler var, artık modanın kalbi orada atıyor. Ben bundan ötürü her ne kadar feminen giyinmeyi sevsem de, Pazar günleri kendimi biraz serbest bırakmayı seviyorum. O zaman ne diyelim, yaşasın rahatlık!

It was a very bright and sunny Sunday, and I am wearing one of my favourite cozy looks with an extra oversize coat, baggy mom jeans and my custom made sneakers. Thanks to Fashion Gods, the hottest trends are on our sides these days and this homeless look is more than welcome! Though I am more into feminine looks, I can tell you that I love to loosen myself a little bit on Sundays. Long live coziness!

Wearing

H&M FW 2016 oversize coat, Frea jeans, Cos wool shawl, Mano Istanbul beanie, Nike Air Max ID sneakers, Celiné Belt Tote bag, Linda Farrow sunnies, Mihaniki Design earrings

look4

look3

look5

look2

fashiononboard

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *