SS15 TRENDS

Romantik danteller/Romantic lace
Özellikle az makyaj, doğal saç ve iddialı bir çift ayakkabı ile bu sezonun olmazsa olmazı beyaz dantel elbiseler. 
Romantic lace dresses are the must-have for Spring/Summer 2015 season, especially when combined with less make-up, natural hair and a pair of bold shoes.

Haki/Khaki
Favori tonlarımdan biri, sezonda da bolca var. Belki baştan aşağı haki tonlarında bir kombin yaratmak istemeyebilirsiniz ancak beyazlarla ve zaman zaman da ışıltılı dokularla hakiyi mutlaka kullanın derim.
One of my favorite tones which also is the most prominent colour of Spring/Summer 2015 collections. Wearing khaki from head-to-toe is an option whereas combining it with whites and shimmering textures would be a very modern touch to your ensemble. 

Lüks bohem/ Luxurious bohemian
Sezonun öne çıkan, benim de açık ara en beğendiğim akımlarından biri. Bu rahat, çabasız aynı zamanda iddialı tavrı ilkbaharda bolca uygulamayı planlıyorum.
Luxurious bohemian trend is one of the upcoming trends of this Spring/Summer 2015 season. I am so in love with the comfy and effortless yet glam look and will definitely give it a try this season.

Tulumlar/Jumpsuits
En hayat kurtarıcı parçalar sezonun da gözde trendi haline geldi. Gece ve gündüz kullanım için ideal olan tulumları bu sezon oldukça sık görüyor olacağız.
One of the most life-saver pieces of all times has become the hit trend of this season. A very cool and chic pick for both daily and evening looks.

 Karıştır-kullan/Mix and match
Farklı dokular ve desenlerin birarada kullanılması trendi baharda tam gaz devam ediyor. Zor ancak iyi kombinlendiğinde tüm bakışları üzerine çekeceği ise kesin.
Combining different textures and prints is still “in” this season. It is a tough job but when you do it right, all eyes will be on you.

 Transparan/Sheer
Sezonun en iddialı trendi şüphesiz ki transparan. Cesareti olanları bu trendi yakalamaya davet ediyorum. Bana sorarsanız, kendime göre bu trendi mutlaka yorumlayacağım galiba!
Sheer is undoubtedly the boldest trend of this season. I dare you to wear sheers and I assure you that I will definitely adapt this trend to my style as well.
Photos : Courtesy of Vogue FR.

fashiononboard

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *