SPLENDID FRIDAY

Güzel bir Cuma günü, hava iyiyse ve eğer İstanbul’daysanız yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri kesinlikle Büyükada’ya gitmek. Adanın havası öyle güzel, öyle keyifli ki sanki her nefesinizde ciğerlerinize huzur çekiyormuş gibi hissediyorsunuz. Ayrıca adaya gitmek için 1 Kasım’a kadar bir de 14. İstanbul Bienali “Tuzlu Su” gibi bir harika nedeniniz daha var. Ben ne kadar anlatsam ya da fotoğraflardan ne kadar görseniz de bu şehrin içine yayılmış ve deneyime dayalı sanat etkinliğini mutlaka tecrübe edin derim. Bienal’in durak noktalarından biri olan Splendid Palas’ta benim yerime de bir kahve keyfi yaparsanız çok sevinirim.

On a beautiful free Friday, if the weather is lovely and you are in Istanbul, one of the best activities you can do is to visit Buyukada, which is the biggest island among Princes’ Islands. The atmosphere of Buyukada is super calm and every breath you take, you feel the peace inside of your lungs. Apart from all these beauties of the Island, you have one more good reason to visit this magnificent place. The 14th Istanbul Biennial is taking place on the Island until November 1st. It really is a huge experience! 

Wearing
Max&Co. bomber jacket, Zara knit, GAP jeans, Furla bag, Nike Air Max 90 “Tokyo” sneakers, Rayban customized Clubmaster shades

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *