MERCEDES-BENZ CELEBRATES BAHAR KORCAN

ISTANBUL, TURKEY - OCTOBER 11: Models pose as Mercedes-Benz Celebrates Bahar Korcan during Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul at Zorlu Center on October 11, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)

Gelelim Mercedes-Benz celebrates Bahar Korçan sunumuna.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un en ilham verici anlarından biri moda haftası alanı içerisinde Bahar Korçan‘a ayrılmış olan özel sergi alanındaki sunumdu.

“Toz”, Korçan’ın ilham dünyasının arka odalarında gezindiğiniz ve birden fazla disiplini biraraya getiren bir deneyimdi aslında. Labirent şeklinde düzenlenen koridorlar arasında ilerlerken hem Korçan’ın ilham noktalarını tek tek keşfe çıkıyorsunuz, hem de tasarımcının bunca yıldır moda sektörüne verdiği emeğe, bugün uluslararası bir formatta devam eden moda haftasının temel taşlarını attığı günlere doğru bir dönüş yaşıyorsunuz. Bahar Korçan Türkiye’de moda algısını değiştiren, hatta bu algıyı oluşturan isimlerin başında geliyor. Türkiye’de ilk moda tasarım ofisini açan, Moda Tasarımcılar Derneği’nin kurulmasına öncülük eden bir tasarımcı olarak sevgili Bahar Korçan’ın bu sezon “Mercedes-Benz celebrates” adı ile sunumunu yapıyor olması ise haliyle ayrı bir anlam taşıyor.

Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Türkiye Direktörü Şükrü Bekdikhan ise bu değerli işbirliği ile ilgili şunları söylüyor; “Mercedes-Benz Türk olarak Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un ilk sezonundan bu yana farklı projeler çerçevesinde sektörün yaratıcı isimlerine destek vermeyi sürdürüyoruz. İlk beş sezonda aralıksız olarak genç ve yetenekli tasarımcıları destekleyerek, Özlem Kaya, Zeynep Tosun, Gül Ağış, Hande Çokrak ve Gülçin Çengel’in defilelerini “Mercedes-Benz presents” projesi ile sunduk. Geçtiğimiz sezon Türkiye’de bir moda kültürünün yaratılmasına büyük emek veren Mehtap Elaidi’nin 15 yılı geride bırakan moda kariyerini onurlandırarak “Mercedes-Benz celebrates Mehtap Elaidi” defilesini sunduk. Bu sezon ise Türk moda sektörünün gelişmesinde mihenk taşı olarak nitelendirilebilecek her inisiyatifin arkasında yer alan, İstanbul’un bir moda haftasına kavuşması için büyük emek sarf eden ve Türkiye’de moda tasarımcılığı algısını inşa eden Bahar Korçan’ı onurlandırmaktan ve “Mercedes-Benz celebrates Bahar Korçan” sergisini sunmaktan ötürü çok heyecanlıyız.”

Üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Toz”, resim, heykel ve modayı ilham verici bir sentezde birleştiriyor. Toz aslında Korçan’ın yazdığı bir şiirden yola çıkıyor. İnsanın tozdan yaratılıp toza dönüşeceğinden hareketle evrendeki herşeyin bir bütüne hizmet ettiğini ve insanları birbirine bağlayan yegane gücün sevgi olduğunu dile getiriyor.

ISTANBUL, TURKEY - OCTOBER 11: Models pose as Mercedes-Benz Celebrates Bahar Korcan during Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul at Zorlu Center on October 11, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by Ian Gavan/Getty Images for IMG)

baharkorcan9

ISTANBUL, TURKEY - OCTOBER 11: Designs on display at Mercedes-Benz Celebrates Bahar Korcan during Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul at Zorlu Center on October 11, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by S. Alemdar/Getty Images for IMG)

baharkorcan10

ISTANBUL, TURKEY - OCTOBER 11: Designer Bahar Korcan thanks the audience at the Mercedes-Benz Celebrates Bahar Korcan during Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul at Zorlu Center on October 11, 2016 in Istanbul, Turkey. (Photo by S. Alemdar/Getty Images for IMG)

“Toz”

Toz bulutu sona erdiğinde,

Gözlerini hiç açma.

Ne kokusu vardır bu anın

Ne de bir sesi.

Çağıran yoktur

Yakaran yoktur.

Olduğun yerin tanımı yoktur.

Gerçekle karşılaştığında,

Hiçlikte bir toz olduğunu

anladığında,

olana kapılıp gitmektir.

Yüreğinle sevgiyi bulut bulut

verebilmektir.

Bahar Korçan

Mayıs 2015

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *