#MBFWI OUTFIT I

Koskoca bir moda haftasını daha geride bıraktık!
Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul için bu sezon Mercedes-Benz Türk tarafından seçilen etkinliğin blogger’larından bir tanesi de malumunuz bendim. 

An be an defileleri takip etmek, ortamı, atmosferi sizlerle paylaşmak benim adıma oldukça keyifliydi. Blog’da da gün bazında bolca fotoğrafa yer verdiğim post’ları hazırlıyorum, sizlerle en kısa sürede paylaşacağım.
Bu sezon gözlüklerimi de Sunglass Hut’tan seçtim. Bu çalışmamız kapsamında Emircan Soksan ile street style fotoğrafları çekme imkanımız oldu ve ortaya beş gün, beş kombin ve her birini çerçeveletmek iseyeceğim kadar çok sevdiğim harika kareler ortaya çıktı.
Bu uzun girişten sonra hazırsanız ilk günün kombini ile başlayalım. 
Not. Tüm fotoğrafları orjinal boyutu ile yüklüyorum. Üzerlerine tıkladığınızda dev bir Rüya ile karşılaşabilirsiniz!

Another beautiful week full of Turkish fashion designers has just passed and I can’t believe I survived despite of the extremely cold weather conditions in Istanbul.

This season I was one of the official bloggers chosen by Mercedes-Benz for Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul and I was on duty during all the runway shows, backstages, parties and presentations. This definitely was a great honour and opportunity for me and I hope you also enjoyed my sharings on my social media accounts. Right now, I am also preparing some in-depth posts about the collections and the atmosphere of the fashion week. So stay tuned for them!

Let’s start with the first outfit post of fashion week. I collaborated with Sunglass Hut for my sunglasses so you will see my picks from the Spring/Summer’15 collections throughout my outfit posts as well. For this collaboration, I had a chance to work with Emircan Soksan who is one of the most talented street style photographers. So I hope you enjoy all the shots as much as I do!

Ps. I am uploading them in high resolution so if you click on the images, you will “enjoy” a very huge Ruya.
Wearing
Total look : İpekyol SS’15, Yes I’m French Bag (Limited edition, via Hip Icon), Christian Louboutin shoes, Giorgio Armani sunglasses SS’15 (via Sunglass Hut)

fashiononboard

7 Comments

  1. Rüya, ilk zamanlarından beri takipçinim. Seni takip edenlere sadece kombin fikri vermekle kalmayıp aynı zamanda bir kadının nasıl şık ve fresh olabileceğini kanıtlar niteliktesin. Şık olmanın sadece full marka giyerek ve onları uyumlu renklerle birleştirerek olamayacağını ve en önemlisi risk alarak bunu yapaylaştırmadan sunduğun için seviyorum seni..
    Sevgilerle, Gizem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *