#MBFWI OUTFIT DAY V

İçinde en rahat ettiğim jean’im ve üzerimde kuvvetli bir duruşu olan beyaz bir parça var ise kimse önümde duramaz! 

Beyaz t-shirt, bluz ve gömleklere ciddi anlamda büyük bir zaafım var. Alışverişe çıktığımda hiçbir şey almasam bile mutlaka bir beyaz t-shirt alarak eve geri dönüyorum. Beyaz basic parçalara olan bu tutkum bu gömlek ile birlikte tavan yaptı diyebilirim. Gerçekten modeli, dikişi, kalıbı ve farklı tavrı ile bambaşka bir parça. Moda haftasına uygun bir hale getirmek için de gece-gündüz çok severek kullandığım ayakkabılarımı ve kutu formundaki çantamı kombine eklediysem, gözüme de hayli nostaljik ve bir o kadar da farklı ve şık bir gözlük taktıysam eğer moda haftasını artık yavaş yavaş noktalandırmaya hazırım demektir. 
Arada birkaç kıyafet değiştirmiş olsam da benim beş günlük kombinlerim aşağı yukarı böyleydi. Umarım siz de beğenmişsinizdir. Bu sezonki Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul için ise itiraf etmeliyim ki şimdiden çok heyecanlıyım!
No one can stop me if I am wearing my favourite pair of jeans and a statement making white piece on top of it! I have to admit- white tees, blouses and shirts are my everything. Even when I am not buying anything, I always come back home with a new white t-shirt. This particular white shirt that I wore during the last day of MBFWI last season is definitely one of the most breathtaking white pieces that I have ever worn. I was totally smitten with it at very first glance. To make it more fashion week friendly, I wore it with my favourite pair of red soles and boxed formed embellished clutch and finished my look with some vintage inspired superchic sunglasses. 

So, these were my five core looks for the past Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul and I am very much looking forward to the next one which will kick off on October 12.
Wearing
White Posture shirt, Gianfranco Ferre coat, Zara jeans, H&M clutch, Miu Miu shades, Christian Louboutin heels

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *