LOOK : A DAY IN BALAT

Balat_Ruya Buyuktetik 2-side

Geçtiğimiz aylarda İstanbul‘u turist gibi yaşayalım diyerek Koray ve Can ile düşmüştük Balat yollarına. İlk gidişimizde vurulmuştuk Balat’ın atmosferine. Yeni açılan ve mahallenin dokusuna oraları çok da bozmadan adapte olan mekanları tek tek keşfetmiştik. Bu yazıya göz atmak isterseniz buraya link’ini bırakıyorum. Sonra bu turist işini o kadar sevmiştik ki, hemen peşisıra bir de Moda turu yapmıştık. Velhasıl, geçtiğimiz hafta, bu sefer Koray ve Can ile değil ama kardeşim Nirvana ile birlikte soluğu ilk göz ağrımız olan Balat’ta aldık. Gitmişken de birkaç kare fotoğraf çektik.

A couple of months ago, we decided to experience Istanbul just like a tourist and discovered the neighbourhood, Balat for a whole day with Koray and Can. If you would like to reread this post, here is the link. We loved that touristic feeling so much that the following week, this time we organised a tour around Moda, which is located in the Anatolian side of Istanbul. Last week, when my sister Nirvana was in town, we paid a quick visit to Balat once again and took these quick shots. 

Wearing

H&M AW15 wool coat, Zara jeans and shawl, Mudo jumper, H&M socks, Louis Vuitton bag, Ray-ban shades, Adidas Stan Smith sneakers

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *