HIGHLIGHTS FROM MBFWI SEASON XI

11. sezonuyla geride bıraktığımız Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’dan aklımda kalanlar ve benim ‘en’lerim bu yazıda.

 • 11.sezonun açılışını bunca yıldır moda haftasının yükünü sırtlayan isimlerin birçoğunun Tamer Yılmaz’ın Samsung Galaxy S9 kullanarak fotoğrafladığı portrelerinin Portraits of Fashion Week adı altında sergilendiği özel bir kokteyl ile yaptık.

 • Story of X Seasons kitabı bu sezonun adeta baştacıydı. 10 sezonluk moda haftası macerasının en özel anlarının yer aldığı ve referans niteliğindeki Story of X Seasons Türk moda sektörüne eşsiz bir armağan oldu.
 • Sektördeki 10.yılını kutlayan bir diğer isim ise sevgili Raşit Bağzıbağlı‘ydı. Raşit tüm pozitifliği ve nezaketi ile backstage’de heyecanla defilesinin son dokunuşlarına göz atıyordu. Birbirinden güzel tasarımlarından oluşan 10.yıl özel koleksiyonu ise kumaş kalitesi ve işçiliği açısından şapka çıkartılacak nitelikteydi.
 • İlk günün kapanışını sevgili Gül Ağış‘ın Lug Von Siga‘sı ile yaptık. Pera Palace’ın büyülü atmosferinde izlediğimiz koleksiyon Kyoto ilhamı ile karşımıza çıktı. Alanın ortasındaki sakura çiçeklerini görünce ruhlarımız sanki başka bir boyuta geçti. 70’lerin sonu 80’lerin başından ilham alan ve Gül’ün kendine has formları ile hayat bulan koleksiyon moda haftasının en akılda kalan koleksiyonlarından biriydi.
 • DB Berdan ile Deniz-Begüm Berdan yine renkli, neşeli, yüksek enerjili bir koleksiyon ile MBFWI sahnesine damga vurdu. Deniz ve Begüm tüm mütevazilikleri ve çalışkanlıkları ile yurtdışında da önemli adımlar atıyorlar. Özellikle Londra markanın kalesi haline gelmek üzere. Burada markaya çok ciddi bir talep var.
 • İkinci günün yıldızlarından biri de Mercedes-Benz’in uluslararası değişim programı “Mercedes-Benz International Designer Exchange Program” ile ülkemizde koleksiyonunu sergileyen Tiflis’li Atelier Kikala’ydı. Mercedes-Benz presents Atelier Kikala koleksiyonu Studio’nun özgün atmosferi ile birleşince bizi 80’lere doğru nefis bir yolculuğa çıkarttı.

Mercedes-Benz presents Sudi Etuz / Fotoğraf: Getty Images

 • Takvimin en heyecanla beklenen koleksiyonlarının başında Şansım Adalı‘nın Sudi Etuz‘u geliyordu. Şansım birkaç sezondur ses getiren istikrarlı yükselişini bu sezon Mercedes-Benz presents ailesine katılarak taçlandırdı. Styling’ini Oğuz Erel’in yaptığı koleksiyon metalik pembeleri, Şansım’ın imzası haline gelen güçlü omuz detayları, kat kat kullandığı tülleri ve lise yıllarımıza damga vuran Mor ve Ötesi referanslarıyla akıllarda yer eden bir show ile karşımızdaydı.
 • Bu sezon hem kadın hem erkek koleksiyonu ile podyuma damga vuran Niyazi Erdoğan‘ın Tarsus’ta geçen çocukluğundan ilham aldığı koleksiyonu etnik desenleri ve cesur renk seçimleriyle heyecanı en yüksek seviyede tuttu. Benim için en cesur renk ve motifli koleksiyon sevgili Niyazi Erdoğan’a aitti.

 • Favori hazır giyim markalarımdan Exquise bu sezon ilk kez Studio’daki şovu ile MBFWI takvimine hızlı bir giriş yaptı.
 • Koleksiyonu, hikayesi, styling’i, detaylarında saklı ince zevkiyle podyumu adeta sallayan Emre Erdemoğlu yine ve yeniden muazzam bir şov ile karşımızdaydı. Emre’nin Türkiye’deki en önemli erkek yıldızları giydirmesi ve Avrupa’da da çok tercih edilen bir isim olmasının tesadüf olmadığını bu koleksiyon ile bir kez daha görmüş olduk.

 • Beni her daim heyecanlandıran Tuvana Büyükçınar kapanışa bir gün kala 30 parçadan oluşan Tuvanam Sonbahar-Kış 2018-19 koleksiyonundaki pırıltılı detaylar, uçuşan tüller, metalik ipekler ve kadınlara güç veren “I got the power!” mottosuyla couture’ün hakkını sonuna kadar verdi.
 • 11.sezonun heyecanına yakışan kapanışı ise Zeynep Tosun‘la yaptık. Bartın’lı kadınların Tosun’a özel işledikleri ipliklerden oluşan tel kırmalar artık tasarımcının alametifarikası haline geldi ve bu koleksiyonun da öne çıkan detaylarındandı. İnce işçiliği, Tosun’un imzası haline gelen kendine has formları ve styling’i ile ayrıca göz kamaştıran bu tanrıça koleksiyonu hepimizin kalp atışlarını zirveye yükselterek 11.sezonun perdesini kapattı.

Moda haftasında olup bitenleri izlemek isterseniz;

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *