HELLO FROM FLORENCE

“Zamanı durdurmak istediğim bir yerdeyim” demiştim, hala da öyle hissediyorum.

Floransa’dan döneli tam bir hafta oldu ama aklım hala oralarda. Havanın güzelliği, ekibin keyfi, benim de hayli stresli bir dönemi arkamda bırakmış olmam biraraya gelince tahmin edersiniz ki bu gezi çok daha anlamlı bir hale geldi. 
Bu gezi aslında Deri Tanıtım Grubu ile birlikte sekiz önemli Türk tasarımcısının Türk derisi kullanarak Vogue İtalya işbirliği ile hazırladıkları koleksiyonu Rönesans’ın doğduğu topraklarda yakından incelemek için üç günlük harika bir gezi idi. Palazzo Capponi’de Vogue İtalya’nın efsanevi yayın yönetmeni Franca Sozzani evsahipliğindeki geceden birkaç kare daha paylaşacağım. Gitmişken Pitti Uomo’ya da uğramayı da ihmal etmedik tabii ki- ve buradan da fotoğraflar geliyor olacak. Haydi başlayalım!
Bu arada biraz daha bol fotoğraf görmek isterseniz instagram’da #fobatflorence hashtag’ini takip edebilirsiniz.

Hepimize mutlu haftalar!

Florence, the city where I wanted to pause the time.

It has been a week since I came back from Florence but I really left a piece of my heart there. The weather was so beautiful, the team was in such a good harmony and I was just out of an extremely stressful period. All good things apparently overlapped. 

The reason behind this trip was to attend to the cocktail hosted by Franca Sozzani in the honour of the special collection designed by eight important Turkish designers using Turkish leather. This project was a special collaboration with Vogue Italia. We had a chance to see this beautiful collection in Palazzo Capponi and also visited Pitti Uomo as well – photos will quickly hit the blog I promise.

So here we quickly start with a colourful post.

For more pictures use the hashtag #fobatflorence at instagram.


Have a super happy week!
Wearing
Gc watch, Zara pants, H&M top, Koton coat, Oysho beanie, Burberry scarf, adidas Stan Smith shoes, American Apparel bag
Photos by iconjane

fashiononboard

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *