CLOSE UP : PRADA

Prada merkezinden merhaba!

İlk Prada defilem. Etraf inanılmaz kalabalık. Pastel renkli odalardan geçip yerimi buluyorum ve biraz bekledikten sonra show başlıyor. Prada yine müthiş şaşırtıcı bir koleksiyon ile karşımızda. 
Greetings from Prada HQ!

It is my first live Prada show and each and everyone is there. I am passing through macaron coloured rooms to find my seat and after a while, here comes another dazzling Prada collection!

Defileden iki gün sonra koleksiyonu yakından incelemek adına tekrar aynı yerdeyim. Dünya basınından isimler de birbir randevularına geliyor ve bu farklı, şaşırtıcı, değişik kumaşların birarada kullanıldığı tasarımları yakından inceliyorlar. Farklı materyallerin birarada kullanıldığı bir koleksiyon bu. Kat kat giyinmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Pleksi üzerine taş işlemeli broşlar ise gerçek birer pop dokunuş. Uzun deri eldivenler ise oyunun kaderini değiştirecek türden. Tur öncesi bir kahve ve hafif bir kahvaltı ile enerji topluyorum.
Two days later after the runway show, I am here again at the HQ for my re-see appointment. The members of international press are also around to have a closer look on this different, surprising collection. You will see that different types of materials are worn together. Layering with different materials is the key look of this collection. Also you will see the clever ‘pop’ accessories over the garments in this collection. Leather gloves are a huge game changer. Before the grand tour starts, I enjoy a light breakfast and a cup of coffee.

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *