Market News

Eylül ayında gerçekleşecek olan Milano moda haftasını daha da heyecanla beklememize sebep olan haber geçtiğimiz hafta Salvatore Ferragamo cephesinden geldi.

Ferragamo, Gianni Bulgari‘nin de işbirliği ile fiyatları 500 – 1.000 USD arasında değişen mücevher koleksiyonunu Eylül ayında Milano’da görücüye çıkartacak. Bu koleksiyon ile ilgili bilgiler geçtiğimiz hafta Paris’te bulunan İtalyan Konsolosluğu’nda Ferragamo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferruccio Ferragamo ve İcra Kurulu Başkanı Michele Norsa’nın ev sahipliğini yaptığı öğle yemeği davetinde açıklandı. Koleksiyon Ekim ayında mağazalarda yerini alacak.

 
Salvatore Ferragamo plans to unveil its first collection of jewelry, created in partnership with Gianni Bulgari, during Milan Fashion Week in September, and deliver the first styles to about 20 Ferragamo boutiques in October. Ferragamo chairman Ferruccio Ferragamo and chief executive officer Michele Norsa hosted a luncheon at the Italian embassy where Norsa said the jewelry would likely be priced in the $500 to $10,000 range, and presented in a devoted space in boutiques with a special atmosphere. Stores in Europe, America, Japan and Asia-Pacific are slated to receive it.

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *