LOVE AT FIRST SIGHT: SAINT LAURENT FALL/WINTER 2016

Saint-Laurent-1

İtiraf etmeliyim ki, Hedi Slimane‘in yeni Saint Laurent‘ine karşı hep bir önyargı ile yaklaşıyordum. Ancak son koleksiyonu gördüğüm anda fikrim tamamen değişti, “işte budur!” dedim. 80’lerin disko ruhu ve güçlü kadın figürü ancak bu kadar “cool” şekilde işlenebilirdi. Deriler, belirgin omuz detayları, tepeden tırnağa payetler, ince bele vurgu yapan kalın kemerlerin hepsi ama hepsi aşk yaşanacak türden. Gümüş ve altın rengi tasma takılar ise annelerimizin gençlik çağlarındaki fotoğraflarına bakarken gördüğümüz ve “keşke vermeseydin!” diye serzenişte bulunduğumuz parçaların yeni versiyonları.

Saç ve makyaja gelecek olursak… Görüyoruz ki, Saint Laurent’in diskosuna gayet “femme fatale” bir makyaj ile gidiliyor. Doğal ve yükselen trend olan “no make-up make-up”ın aksine podyumda göz ve dudak en yoğun hali ile birarada kullanılıyor. Saçlar ıslak görünümü ve geriye taranmış hali ile iddialı görünümün önüne geçmiyor sadece Saint Laurent kadının tavrını daha da parlatıyor.

Bu defile ile ilgili sevmediğim tek bir şey var; o da aşırı zayıf mankenler. Aşırı derken, çok aşırı ve sağlıksız gözüken bir zayıflıktan bahsediyorum. Hedi Slimane bu konuda daha önce eleştiri oklarının hedefi olmuştu ancak aşırı zayıflığa olan takıntısı hiçbir eleştiriye pabuç bırakmıyor demek ki…

Saint Laurent’in şu anda özellikle genç popülasyon tarafından heyecanla takip edilen bir marka olduğunu çok iyi bildiğim için sağlıksız zayıflığı bu denli özendirmesinin de doğru olmadığına inanıyorum. Siz siz olun, lütfen bu belli-belirsiz dayatmalara kulak asmadan kendi vücudunuzu olduğu gibi sevin. Sağlıklı kilonuzu bulun ve her zaman modayı kendinize uyarlayın.

Saint-Laurent-2

fashiononboard

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *