LONDON REPORT

barrus_1

Londra’dan herkese merhaba!

Bir önceki post’umda Nisan ayındaki son Londra seyahatimden birkaç kareyi sizlerle paylaşmış ve tekrar Londra’ya gidiyor olduğumun haberini vermiştim. Bu seferki gidiş sebebim bir Türk markası olan Barrus‘un Londra Moda Haftası kapsamında Fashion Scout‘ta düzenlenen İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonunu yerinde izlemekti.

Barrus’un genç tasarımcıları Nur Çağlayan ve Neslişah Yılmaz‘ın ikinci sefer Londra’da koleksiyonlarını sergileyecek olmalarının günler öncesinden başlayan heyecanı defile günü ikiye katlanmıştı. İkisini de backstage’de kısaca görüp bol şans diledikten sonra yerimize geçtik ve podyumun açılışını yapan Tülin Şahin ile birlikte kendimizi bu sanatsal koleksiyonun etkisi altında bulduk.

barrus_2

İpekler ve Fransız dantellerini el işlemeleri ile zenginleştiren koleksiyonun renk temasındaki hafif ve ferah tonlar bir sonraki baharın erken müjdecisi gibiydi. Koleksiyondaki el işçiliğinin yanısıra dikkatimi çeken ve beni etkileyen en önemli farklılık Türk-Osmanlı kültürünün en ince ve en zarif el sanatlarından olan ebru sanatının ipek kumaş üzerinde hayat bulmasıydı. Ebru sanatçısı Garip Ay‘ın üstün yeteneğini ipek kumaş üzerinde deneyimlemek gibi oldukça zor ve meşakatli bir işe girişen Barrus bu otantik dokunuşu tasarımlarının merkezine alır ve koleksiyonlarının imza noktası haline getirir ise yurtdışında daha da ilgi çeken bir Türk markası haline gelmeyi garantilerler. Ülkemizde yatan sanatı, kültürel mirası, eserleri, dokuyu nedense bir tek biz görmek istemiyoruz. Halbuki dünyanın en çok ilgisini çeken topraklarda yaşıyoruz ve buradan esinlenmekten sanki çekiniyor gibi davranıyoruz. Aradığımız bizden ve içimizden olan, ancak aynı zamanda da özgün olan sıçrama noktası tam da burada yatıyor.

barrus_4

Bu arada eklemeden geçmeyeyim; Gustav Klimt‘in eserleri ve çiçek tarlalarından esin kaynağı ile kırktan fazla look sergileyen Barrus’un yeni koleksiyonunu önümüzdeki günlerde İngiltere’nin bir numaralı televizyon şovlarından olan Made in Chelsea‘de de görüyor olacağız. Zira biz defile alanına girdiğimizde Made in Chelsea ekibi en ön sırada yerlerini almış defileyi heyecanla bekliyorlardı!

barrus_3

Barrus Nişantaşı

Teşvikiye Cad. Alhambra Apartmanı No:28 Kat:4
Nişantaşı / İstanbul

0212 230 05 54

www.barrus.com.tr

 

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *