IN TREVISO WITH BENETTON

Benetton1

Geçtiğimiz Ekim ayında Benetton‘ın dünyanın dört bir yanından basın mensuplarını ağırladığı basın davetine katılmak üzere Treviso‘ya, Benetton’ın genel merkezine seyahat etmiştim. Bu deneyimimi blog’um yenilenir yenilenmez sizlerle paylaşmak için ise sabırsızlanıyordum.

Benetton4

Benetton’a olan sempatim aslında çocukluğuma dayanıyor. Annemin bana henüz yuvadayken Benetton’dan aldığı atkıyı dün gibi hatırlıyorum. Bel çantalarının en gözde dönemlerini yaşadığı yıllarda ise babam elinde iki hediye pakedi ile gelmişti ve paketlerin içinden iki bel çantası çıkmıştı. Benimki kırmızıydı anneminki ise Benetton’ın meşhur renklerini taşıyordu. Ardından meşhur lise yılları başladı ve Benetton’ın tek renk kazakları üniformalarımızın üzerinden eksik olmazdı. Fakat daha sonra bir şekilde marka radarımdan çıktı. Belki hızlı tüketimin rüzgarına fazla kaptırdım kendimi. Bilemiyorum.

Treviso’daki genel merkez adımımı attığım ilk anda beni büyük bir “flashback” ile geçmişe ışınlıyor. Duvarlarında yer alan 012- Benetton poşetlerini görür görmez heyecanım tekrar tavan yapıyor. Markanın derin köklerine olan bağlılığını her metrekaresinde hissettiğiniz bu fabrika geçmişten günümüze Benetton koleksiyonlarının yer aldığı büyük bir galeri gibi. Markanın insan hakları, ırkçılık, eşitlik, kadın hakları gibi önemli dünya meseleleri hakkında yayınladığı çarpıcı kampanya görselleri ise o kadar iddialı, o kadar çarpıcı ve o kadar ilham verici ki… Kış koleksiyonları ise bir miras gibi kadınların kendi tecrübelerini bir sonraki nesile aktarması hikayesine dayanıyor. “A Collection of Us” adını verdikleri kış koleksiyonunda marka hem geleneklerine bağlı hem de yenilikçi bir duruş sergiliyor. Hani Benetton hayatımızın her çağında mevcuttur ya, işte bu koleksiyondaki her parça da bu varlığa bir gönderi niteliği taşıyor. Farklı jenerasyondan farklı kadınların güçlü ve özgür hikayeleri o kadar ilham verici ki…

Benetton2

Benetton3

Benetton5

Yaratıcı işlerde görev almak isteyen herkesin hayallerini süsleyen meşhur Fabrica’dan ayrılmadan hemen önce bir de tarihi ana tanıklık ediyoruz. Marka, “Benetton Kadının Güçlendirilmesi Programı” ile Birleşmiş Milletler’in 2030 yılı için sürdürülebilirliği geliştirme hedefleri doğrultusunda hareket ederek kadınlar için önemli konuları ele alan ve bunların üzerine projeler geliştiren bir girişime odaklanıyor. Benetton bu yeni sosyal sorumluluk projesinde her kadının kendi hikayesinin ana kahramanı olarak çalışma hayatında yer bulabilmesi için, şirketin sürdürülebilirlik stratejesini kuvvetlendirerek sürdürülebilir bir hayatı ve tüm ekonomik sektörlerde katılımı bekleyen kadınlara odaklanmayı hedefliyor.

Treviso’dan dönüşte hemen yeni Benetton atkımı takıyorum. İlk fotoğraftaki atkım da işte tam bu atkı. Treviso’daki etkileyici günün ardından hem rengi hem yaşattığı his ile bana kendimi çok daha güçlü hissettiriyor.

Benetton6

Benetton7

Benetton8

Benetton11

Benetton9

October 2015

Treviso, Italy

I was invited to the global press day of Benetton, and the whole story behind this trip was waiting for me to renew my blog to be shared with you. 

Benetton has always been one of my lovemarks since I was a little child. I remember my mom gifting me a lovely scarf when I got back from kindergarden and how smitten I was with that. When waist bags were super popular, dad brought me and my mom two colourful bags from Benetton. And when I was at high school, those Benetton knits were all our favourite piece to wear over our uniforms. Years passed, and my interest in the brand lost its frequency to fast fashion labels. But is was until I stepped into the headquarters of Benetton in Treviso. Looking at all those 012 Benetton shopping bags hanging over the walls caused a huge flashback and I remembered all those lovely childhood memories. With this flashback, the fact that Benetton plays a huge part in all of our lives became clear once again. The Autumn/Winter collection, “A Collection of Us” focuses on this feeling as well. Different women from different generations, wearing different Benetton pieces share their own stories and leave these stories as a heritage to each other. 

Through all the inspiring campaign shots- mainly focusing on human rights, equality, racism, women rights inside of the HQ, Benetton also announced its new social responsibility project: “Benetton Women Empowerment Program”. This program is all about gender equality and empowerment of women in alignment with UN Sustainable Development Goals for 2030. 

With all these beautiful memories and definitely very empowering day, I came back home with a new colourful Benetton scarf from Treviso, which makes me feel more powerful and encourage me to leave a colourful and inspiring heritage behind. 

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *