GREY SCALE

 

Winter_Style_Ruya Buyuktetik 8

Kış aylarının en ama en soğuk günlerinden biriydi. Kalın parçalarla oldum olası aram çok iyi olmadığından ince birkaç katı üstüste giymeyi hep daha çok tercih etmişimdir. Bu sefer de öyle oldu. İnce bir triko, üzerine kısmen kalın bir palto, en üstte de battaniyemsi bir şal. İşte benim kalın kışlık kıyafet anlayışım! Birkaç sene önce Şubat ayında Vancouver’a on beş günlüğüne kalmaya giderken sekiz kilo gibi aşırı hafif bir bavulla gitmiş olmam bunun en büyük kanıtı sanırım. Gerçi o zamanlar blog’um yoktu, hmm.. Evet, blog bu bavul işlerini “biraz” değiştirdi sanırım!

It was one of the coldest days of winter and as a person who is not super happy with thick clothes, I tried my best with layering. My layering consists of three pieces- one knit, one coat and a blanket-like scarf. There goes my winter attire. I still remember my Vancouver bag, which was only eight kilos. I was visiting a friend of mine for fifteen days in February and all my bag was filled with t-shirts. Back then, I did not have my blog though. I think blogging changed the way I packed as well. Well.. Well..

Wearing

Zara AW15 coat and scarf, Mano Istanbul beanie, MIJA #ruyaxmija pants, Vintage Istanbul necklace, Mango AW15 boots, RARA Atelier bag

Winter_Style_3_Ruya Buyuktetik-side

Winter_Style_Ruya Buyuktetik 5

Winter_Style_1_Ruya Buyuktetik

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *