Dior welcomes Raf Simons

Heyecanla beklenen gün geldi ve Raf Simons’un John Galliano’dan- her ne kadar geçici olmuş olsa da belki de Bill Gaytten’dan demek daha doğru olur- devraldığı Dior tahtında ne gibi harikalar yarattığına tanıklık edebildik. Jil Sander’daki son koleksiyonunu sunduktan sonra gözyaşları içinde podyumdan el sallayan Raf Simons’un minimalizme de veda ettiğini düşünenler epey yanıldı. Galliano’nun hayal gücünün sınırlarında gezen couture dünyasına adeta sakin bir adım attı Simons. Dior’un arşivlerinde epey mesai harcadığı belliydi. Bu eski klasiklerin yeni yorumları olumlu olumsuz türlü eleştirilerin hedefi oldu. Ön sırada Alber Elbaz ve Anna Wintour’u görsek de Donatella Versace, Olivier Theyskens gibi moda dünyasının birçok önemli ismi de bu önemli ana tanıklık ettiler. Bu benim de en heyecanla beklediğim koleksiyonlardan biri olduğu için henüz görücüye çıkmasından birkaç saat sonra bile hakkında yazılmış olan sayısız makaleyi inceledim. Galliano’nun dehasını özleyeceğimi biliyorum ancak Simons’un çizgilerine olan tutkum bu özlemi biraz hasır altı edebilmeme yardımcı oluyor. Kendisinin de dediği gibi insanların couture ile alakalı psikolojilerini değiştiren bu koleksiyondan benim seçtiklerim ise şöyle;
Finally the day has come and all couture lovers around the world witnessed a philosophy shifter couture collection. The show was on the focus of the world for a couple of major reasons. Galliano’s controversial departure from the fashion house and what will happen after all was huge question marks until Bill Gaytten tried to steer the wheels for a while with not much of a success at all. And then there were those rumors about Raf Simons. The prince of minimalism at Jil Sander was said to leave his temple and dust off Dior’s ashes left by Galliano. Those rumors got real and Simons waved a tearful goodbye to Jil Sander and the well-waited first collection hit the runway two days ago. On the front row we saw Alber Elbaz and Anna Wintour, however some very important fash-figures were among the crowd such as Donatella Versace and Olivier Theyskens. Simons’ aim was to shift the psychology of couture lovers and well, he did it well. It was obvious that he studied the Dior archieves pretty well. The new versions of the archieved classics took both positive and negative comments as soon as the show ended. I believe I will miss Galliano’s magical kingdom, however my love for Monsieur Simons diverts my attention to praise the new era as well.   

fashiononboard

5 Comments

  1. Raf Simons'a en başından beri ön yargıyla bakıyordum.. JG'nun yarattığı harika dünyayı yaratamayacağı çok belliydi Jil Sander'daki koleksiyonlarından ama beklediğimden daha güzel olmuşlar..
    Tabi Couture olarak düşünülebilir mi, işte ondan pek emin değilim..

  2. Ben gerçi inceleyememiş olsam da Raf Simons'dan ümitliydim, beklediğimi aldım diyebilirim. Tabi Galliano başka ama bence gitmeliydi.

  3. Diorun hediye paketi görünümü lookbookları benım tarzım olmadı hiç bir zaman Raf bence buna farklı bir hava katıcaktır mutlaka tabii kii New Look dior kadınını arka plana atmadan.

  4. bende süpheyle bakanlardandım fakat içimden bi ses böyle daha iyi olcağını söylüyordu ki haksız olmadığımızı biliyordum:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *