CLOSE-UP: ETRO SS’17 WOMEN’S COLLECTION

etross17

“Maceraya doğru”

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi bir çölün ortasında motorsikletinizin arkasında, üzerinizde el işlemeleri ile süslenmiş bir pelerin ve boynunuzu saran püskül detaylı ipek şalınızla hayal edin. İhtiyacınız olan herşey kendi özel bölmesinde durduğu çantanızda. Rüzgar yüzünüzde… Bu sezon Etro kadınını işte bu genç, bohem ve özgür ruha bürünüyor. Eşinin motorsiklet seyahatlerinden ilham alan tasarımcı Veronica Etro çöl ruhunu podyum üzerine serdiği Sahara halıları ve koltukların üzerindeki ipek Etro minderler ile perçinliyor.

Benim defileyi izlerken ve ertesi gün de showroom’da koleksiyonu yakından incelerken en etkilendiğim şey detaylar. Her bir parçanın üzerindeki işlemeleri bir sanat eseri gibi dakikalarca izleyebilirsiniz. İşleme detaylarının her daim çok sevdiğim çizgi detayları ile birleşmesi zengin bir karmaşa yaratmış. Dışı renk ve desenlerle dikkat çeken bir parçanın iç astarında yine aynı tonlarda çizgili ipek bir kumaş ile karşılaşmak kesinlikle şaşırtıcı ve ters köşe. Zaten koleksiyon Etro’nun orijinlerine sadık kalarak şaşırtıcı yeniliklerle farklı esin noktalarını biraraya getiriyor.

Koleksiyondaki birçok parça ise kendi başına bir “statement” parça  olabilecek türden. Örneğin kaftanlar. Kaftanları birkaç sezondur Etro koleksiyonlarında sıkça görüyorduk. Bu sezon yine mevcudiyetlerini koruyorlar. Bir jean, bir beyaz t-shirt, bir spor ayakkabı ve üzerine böyle bir parça ile rahatlıkla çarpıcı bir görünüm yaratmak mümkün. Motorcu pantolonları ise önümüzdeki sezon birçok koleksiyonda göreceğimiz atletik ve sportif hareketin Etro’daki yansıması.

Geçtiğimiz sezonki koleksiyonun detaylarını görmek için bu yazıma göz atabilirsiniz.

“En Route to Adventure” 

Imagine yourself on a desert, riding a motorcycle, with a beautifully embroidered cape and a tasseled shawl around your neck. The stuff you need is in your neatly organised bag crossing over your body and your face is gently stroked by the wind. Inspired by his husband’s motorcycle trips, this season Veronica Etro brings this young, bohemian and free mood to Etro’s women collection. The antique Saharan rugs on the runway and the silk cushions on the seats doubled this bohemian effect. 

What inspired me most during the show and while seeing the collection at our re-see appointment is that just like an artwork, each and every piece has such beautiful details that you need to stop and stare for a while. The harmonic contrast of embroidery and stripes creates a refreshing strike. The collection keeps staying loyal to the brand’s own heritage but the innovative touches and details awaken a new and young sense. 

Almost each piece makes a statement itself. Kaftans, for example, are the most exquisite pieces of the previous collections of Etro and they are still in, stronger than ever. Even with a pair of jeans, a basic white t-shirt and a pair of sneakers, a cool and dashing look is under guarantee. Motorcycle pants are also one of the significant pieces of the collection. It is a cool reflection of the upcoming sporty and athletic trend of the upcoming season.

Read the post about last year’s collection by clicking here.

dsc_1443

etross17-1

dsc_1456

etross17-2

dsc_1449

dsc_1442

dsc_1461

Runway photos: vogue.com

Close-ups by me

fashiononboard

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *