AKSAM CUMARTESI 05.03.2016

FENDI

Sanat ve ihtişam biraraya geldi, ortaya gösterişli ve feminen koleksiyonlar çıktı. Yerinde takip ettiğimiz Milano Moda Haftası görkemli bir moda şöleninin ardından bayrağı Paris’e devretti. Gelin, bu dolu dolu geçen haftanın ardından İtalyan modaevlerinde bizi nasıl bir kışın beklediğine beraber göz atalım.

Açılış Gucci’den

Başarılı yükselişini sürdüren Alessandro Michele’nin Gucci’si Milano Moda Haftası’nın açılışını yapan moda evi oluyor. Michele, sanata olan düşkünlüğünü birçok farklı disiplini erittiği bir potadan geçirerek koleksiyonlarına yansıtmaya devam ediyor. Bu kez Rönesans’tan izler taşıyan ve Michele’nin “Studio 54 ile Rönesans’ın buluşması” olarak nitelendirdiği koleksiyonunun şaşırtıcı bir de konuğu var. Yıllardır markayı çok seven ancak maddi durumu el vermediği için hiçbir ürününe sahip olamayan ve bu sebeple de kendi sahip olduğu kıyafetlere markanın logosunu resmeden sokak sanatçısı Trouble Andrew tasarımcı tarafından keşfediliyor ve bu koleksiyon için ürünler yaratıyor. Sosyal medyayı sallayan “Real Gucci” yazılı çantalar Trouble Andrew imzasını taşıyor.

PRADA

Miuccia’nın kadınları

Prada her sezon yenilenmeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez ilk bakışta anlayamayacağınız kadar detaylı ve komplike bir styling ile mankenleri podyuma gönderen Miuccia Prada ilhamını seyahatten alıyor. Stil sahibi bir kadının zaman yolculuğu olarak görülen bu koleksiyonda farklı kumaşların birarada kullanımından oluşan çok boyutlu bir kış mevsimine adım atıyoruz. Kadifeler, danteller, işlemeler, tüller, yünler üstüste derinlikli bir uyum sergiliyorlar. Fransız sanatçı Christophe Chemin imzalı desenlerin yer aldığı parçalar ise gerçek birer sanat eseri tadında. Korse kemerler ve denizci şapkaları ise koleksiyonun bonusları. İlk defa bu sezon “see now, buy now” konsepti ile podyumda sergilenen iki çanta modeli Pionnière ve Cahier ise defilenin hemen ertesi günü satışa çıkıyor.

Karl’ın Fendi’si

Açılışını Kendall Jenner’ın yaptığı Fendi podyumu ayakkabılardan, çantalara, yaka detaylarından, elbise desenlerine kadar dalgaların ruhuna kendini teslim ediyor. Optik ilüzyon yaratan desenlerin domine ettiği koleksiyonda aynı zamanda hayvanseverlerin dikkatinden kaçmayacak kadar fazla kürk kullanılıyor. Konukları karşılayan ve Japon kültüründen etkilenerek yaratılan iki metro boyundaki FENDIRUMI karakterlerinin çanta aksesuarları ise sokak stili fotoğrafçılarının en çok seveceği aksesuarlar olacağa benziyor.

70’lerde Missoni

Tasarımcı Angela Missoni markanın DNA’sını oluşturan zigzag desenlerini de yanına alıyor ve bizi 70’lerin disko ışıltısı altında dans pistine sürüklüyor. Pırıltılı püsküllerden oluşan pelerinler bizi adeta dansa davet ediyor. Kalın örgüler, renk blokları, beş farklı renk tonuna sahip zigzagların birarada kullanıldığı kombinler ile Missoni bohem lüksün kapısını ardına kadar aralıyor.

90’larda Etro

Veronica Etro’nun ilham kaynağı 1900’lü yılların Londra’sı ve grunge kültürünün Etro’ca yorumu. Özgür ve bohem bir ruha sahip olan koleksiyonda şifonlar, kadifeler, yünler, brokar ve danteller, kaşmir ve ipekler birbirlerine tezat bir uyum içinde hareket ediyorlar. Koleksiyonun güçlü dış giyim parçalarının her biri birer arzu nesnesi. Aksesuarlarda yer alan ipek ve derinın birarada kullanıldığı modeller ise zarafeti elden bırakmadan iddialı bir duruş sergiliyor.

VERSACE

Versace’de buz devri

Yeni nesil supermodel Gigi Hadid’in açılışını yaptığı ve Jourdan Dunn, Karlie Kloss, Adriana Lima, Natasha Poly, Irina Shayk gibi tüm ünlü modellerin yürüdüğü Versace defilesinin bu sezonki ilham kaynağı kırılan buzlar. Mavi renk tonunun hakimiyetindeki koleksiyon iddialı Versace kadını tavrından ödün vermeyeceğe benziyor.

AKSESUAR RAPORU

-Marni’nin güneş gözlüğü koleksiyonu markanın ruhunu yansıtan sanatsal bir sunum ile gerçekleşiyor. La Scala Theater’in provalarını gerçekleştirdiği endüstriyel bir alanda verilen davette her gözlük modeli kendi hikayesini teatral bir sunum ile ortaya koyuyor ve bu gösteri yaratıcılığın sınırlarını zorluyor.

-Jimmy Choo modern kadını büründüğü tüm kimliklerin yerine getirmek durumunda olduğu tüm sorumlulukları sebebiyle girdiği üniformalardan çıkartıyor. Militer giyimden Belle Epoque’a kadar uzanan farklı referans noktalarını Jimmy Choo çekiciliğinde yorumluyor. Kadife, dantel, kürk gibi birçok farklı kadınsı detayı birarada bulunduran ayakkabılar kadar, ikonikleşen LOCKETT çantanın yeni yorumu da gardırobumuzun baş köşesinde yer almayı bekliyor.

-Bulgari ise ikonikleşen Serpenti modelinin yeni yorumlarının dışında bu moda haftasında bizimle yeni marka elçisini paylaşıyor. Oyuncu ve model Rosie Huntington-Whiteley Bulgari’nin çanta ve gözlük koleksiyonunun yüzü oluyor.

 

 

fashiononboard

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *