A TOURIST IN ISTANBUL : MODA

Bir gün öncesini mide problemleri sebebiyle acil serviste geçirdiğim, sabahında ise dünyaca Paris’teki katliama uyandığımız bir Cumartesi sabahı idi. Yine de bir parça moral bulalım diye Koray ve Can ile Moda’daki ilk turumuzu gerçekleştirmek istedik. 

Instagram’da @mahallemoda hesabını hayata geçiren sevgili Ece‘nin rehberliğinde düştük Moda yollarına. Burası da aynı Balat gibi, bir günde bitmeyen bir semt. İlk Moda turumuzun keyifli durakları ise şöyle.

Here comes our second touristic tour in Istanbul. After Balat, this time we are discovering Moda with Koray and Can. On a day after I spent in ER for stomach problems and heard all these dramatic and tragic news from Paris, we forced ourselves to move a little bit and tried to motivate each other by exploring new spots in our own city.

The creator of @mahallemoda account on instagram, Ece, was our ultimate guide. We definitely need one or two days more to fully discover this neighbourhood just like Balat. 
1. SİVUPLE

Kahvaltısı ve sakin dekoru ile kalbimizi derinden fetheden Sivuple Saint-Joseph’liler Derneği’nin içinde yer alıyor. Mekana derneğe üye olmadan da gidilebiliyor. Bir yanda tenis oynayan üyeler önümüzde de Sivuple’nin müthiş lezzetli kahvaltısı ile güne pek keyifli bir şekilde başlıyoruz. Moda turunun dışında uzun bir kahvaltı seansı için ayrıca gidilesi.
Sivuple, located in The Association of Lycée Saint-Joseph Graduates, won our hearts with its calm atmosphere and beyond delicious Turkish breakfast. Tennis players aside and the tempting view of the plates in front of you, I am sure you will enjoy this place as much as we did.
Note : You do not need to be a Saint-Joseph Graduate to enter the facility. 
2. BÜYÜKANNEMİN SANDIĞI

Kıyafet ve aksesuar adına özellikle 90’larda sahip olup da kıymetini bilemediğimiz parçaları bulabileceğiniz bir ikinci el butiği. Çok lüks markaların ikinci ellerinden ziyade daha mütevazi ürünler bulabilirsiniz. Uğramakta fayda var.
Büyükannemin Sandığı is a cute little thrift shop where you can find clothings and accessories especially like the ones you once had back in 90s. This place does not sell high-end labels but make sure you stop by to find cute old-school stuff.
3. SEYYARE 
İlgimi çeken bir diğer ikinci el dükkanı da burası. Özellikle vitrini sizi öyle bir cezbediyor ki mutlaka içeri göz atmak istiyorsunuz. Farklı dekoratif ürünler de bulabilirsiniz, bir çift buz pateni de. İlginç değil mi? 
Seyyare is also another cute and original thrift shop in Moda. The windows are super inviting to take a look at the inside. You can find lovely decorational stuff, shoes and even ice-skates. Surprising, isn’t it?
4. VINTAGE RECORDS


İsmi ile müsemma; vintage plaklar bulabileceğiniz bir mağaza. Aynı zamanda plak takası da yapıyorlar.
What you see is what you got. This place is selling and also exchange long-plays.
5. ÇİKOLATA DÜKKANI 
Önünde “Bu kuyruk da neyin nesi?” diyeceğiniz küçük bir dükkan görürseniz orada durun. Çikolata Dükkanı’nın önündesiniz. Ben her ne kadar tatlılar ve rafine şekerle arayı açmış olsam da Asuman ve Mualla’dan birer kaşık denemeden edemedim ve tek kelimeyle her ikisine de bayıldım!
If you see a huge queue in front of a little shop, you are in the right place to be! This little chocolate shop is super famous with these two deserts above. Their names are Asuman and Mualla, both of which are coming from authentic Turkish names.
6. BİZON STUDIO 
Seramik, takı, heykel ve kağıt. Bizon Studio’da bulabileceğiniz farklı dekoratif aksesuarların materyallerini oluşturuyor. Instagram’da rast gelmiştim, Moda turu için not almıştım Bizon’u. Gitmişken de iki tane “günün kahvesi” keyfi için fincan aldım. Aklım ise diğer sayısız güzel modelde kaldı. Dükkanın sahiplerinden Mehmet Bey de bana bir küçük tabak hediye etti. Pek mutlu oldum. 
Seramic, accessories, sculpture and paper. All these four are what you can find in Bizon Studio. I came across this shop while I was Instagram searching and took my note as one of the shops to visit during our Moda tour. I bought two cups and the one of the partners of the shop, Mehmet, gifted a lovely little plate to me. Merci bcp!
7. FAHRİYE CAFE

İkinci el eşyalarla dekore edilmiş sakin bir mahalle kafesi Fahriye. Biz bir çay molası verdik burada ancak mantısının çok meşhur olduğunu öğrendik. Bir dahakine mantı yemeye gideceğiz. 
Fahriye is decorated with second hand furnitures and quite a cosy place to sit down for some coffee or tea. But this place is also super famous for its delicious Turkish manti. Next time, I will make sure to taste it as well.
8. WALTER’S COFFEE ROASTERY

Ünü dünyaya yayılmış olan sevgili Deniz Koşan’ın meşhur Walters’ına uğramadan Moda’yı turladık diyemezdik. Breaking Bad temalı Walters’ın bir sonraki durağı New York ve Moskova. Yolun açık olsun Deniz!
Walters is already worldwide famous for its Breaking Bad inspired theme and a Moda tour without stopping by Walters would definitely not be acceptable. Next stop for this original cafe will be New York and Moscow. Congrats to Deniz! 
9. RAFİNE ESPRESSO BAR
Mahallenin ufak tefek kafesi. İçeride bir-iki masası var. Ayaküstü bir kahve keyfi için birebir. Pek sevdim.
Rafine is the tiny little café in the neighbourhood and perfect for a quick shot of caffeine. I love here!
10. BRUNELLE
Başlangıç noktamıza geri dönüyoruz ve akşam yemeği için yine Saint-Joseph’liler Derneği içinde bulunan Brunelle’de Moda turumuzu noktalandırıyoruz. Baklava hamuruna sarılı levrek hepimizin bir numarası oluyor.
Back to where we have started.. Located in The Association of Lycée Saint-Joseph Graduates, Brunelle is the perfect spot for a delicious dinner and the sea bass covered with “baklava” dough is groundbreaking!


fashiononboard

2 Comments

  1. Müthiş keyifli bir yayın olmuş yine her satırı ayrı tat bıraktı ben de. Sebebi sadece "Çikolata Dükkanı" değil elbette:) her zaman olduğu gibi yayının sıcaklığı ve içtenliği..Sevgiler..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *